Ładowanie
Sprawdź status zamówienia
Aby sprawdzić status zamówienia wpisz jego numer oraz w przypadku Klienta indywidualnego nazwisko podane w trakcie składania zamówienia lub w przypadku zamówienia na firmę NIP. Sprawdź
52 341 88 80 
801 11 53 53 
7 - 22 inne dni
  • Poniedziałek 7 - 22
  • Wtorek 7 - 22
  • Środa 7 - 22
  • Czwartek 7 - 22
  • Piątek 7 - 22
  • Sobota 8 - 18
  • Niedziela nieczynna

Felgi aluminiowe – jak o nie dbać?

Zabrudzenia felg prowadzą do korozjiFelgi aluminiowe często bywają najbrudniejszą częścią samochodu. Są one stale narażone na oddziaływanie czynników mających niekorzystny wpływ na lakier takich jak, takich jak: powodujący korozję pył hamulcowy, sól morska lub drogowa, kamienie, popiół i lepka smoła i inne.


Jak dbać o felgi aluminiowe?

Przed zamontowaniem felg w naszym samochodzie, warto pokryć je woskiem dla ochrony przed zabrudzeniami i ułatwienia przyszłego mycia. Nowe felgi, szczególnie na początku, bardzo są podatne na zabrudzenia pochodzące z pyłu i kurzu. Ten typ zanieczyszczenia, jeśli zaniedbany, nawarstwia się i wgryza w lakier, powodując masę trudną do usunięcia. Woskując nowe felgi, przeciwdziałamy temu zjawisku.

Większość dzisiejszych felg aluminiowych jest lakierowana dwu lub trzy warstwowo i/lub wykończona z połyskiem. Felgi wysokiej jakości lakieruje się na takiej zasadzie, na jakiej powstaje lakier nadwozia: czyli najpierw położona jest farba bazowa, następnie ochronną farba bezbarwna.

Najlepszym sposobem dbania o alufelgi, bez ryzyka uszkodzenia ich warstwy wykończeniowej, to częste mycie roztworem mydła i wody lub korzystanie z myjek ciśnieniowych, bezdotykowych. Przy tym ostatnim, należy zwrócić szczególną uwagę, by korzystać z myjki zgodnie z instrukcją danego programu myjącego. Czyszczenie lakieru felgi aluminiowej ze zbyt bliskiej odległości, spowodować może uszkodzenie jego warstw ochronnych, dlatego pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości (w zależności od danej myjki, średnio ok. 10 cm).

Czyszczenie mocno zabrudzonych felg silnymi środkami chemicznymi to nienajlepsze i ostateczne rozwiązanie. Są one detergentami na bazie kwasów. Przed ich użyciem należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją stosowania, ponieważ są one niebezpieczne zarówno dla powierzchni naszych felg, jak i dla naszych oczu i rąk. Zwróćmy również uwagę, czy dany środek może być użyty do felg aluminiowych.

Czyszcząc felgi chromowane, nie zaleca się używać środków chemicznych. Najlepiej użyć domowych środków czyszczących, jak mydła czy płynu do naczyń. Po umyciu, felgi należy wytrzeć do sucha suchą szmatką lub irchą.

W przypadku zaobserwowania śladów smoły, które przylegają do naszych kół aluminiowych, należy skorzystać ze specjalistycznych środków oczyszczających, dzięki czemu możemy zapobiec powstaniu trwałych plam. Niektórzy używają w tym celu rozcieńczonego płynu do czyszczenia silnika, jednak po pewnym czasie, felgi mogą zmatowieć.

Warto okresowo, np. raz w miesiącu, nawoskować nasze koła. Zabezpieczamy się w ten sposób przed czynnikami atmosferycznymi oraz przyleganiem brudu w postaci pyłu, kurzu oraz pyłków hamulcowych. Zanim jednak nawoskujemy koła, należy je umyć i wysuszyć. Następnie, chłodne koła woskujemy. Możemy też skorzystać z odpowiedniego programu na myjce wysokociśnieniowej. Nałożyć gorący wosk, następnie go spłukać. Unikniemy w ten sposób suszenia kół.

Warto dbać o felgi aluminiowePamiętajmy, by w żadnym razie nie używać drapiących środków myjących, wełny stalowej czy środków polerujących.

Uważajmy na automatyczne myjnie samochodowe - w niektórych stosowane są środki czyszczące na bazie kwasów (przed lub podczas mycia) w celu usunięcia brudu i zaschniętych śladów, w innych z kolei można spotkać twarde szczotki do mycia felg i opon - obie te rzeczy mogą spowodować uszkodzenie wykończenia felg, jak i lakieru; przed wjechaniem do myjni warto spytać jej personel lub menedżera o sprzęt, jakiego używają i procedury, jakie stosują.

Felgi aluminiowe w dużym stopniu odbierają energię cieplną wytwarzaną w procesie hamowania. Dlatego felgi szybko i dość mocno się nagrzewają. Pamiętajmy, by nie myć felg i opon gdy są one gorące. Unikniemy zniszczenia lakieru i przezroczystej powłoki na felgach. Ponadto, woda wysycha znacznie szybciej w wysokiej temperaturze, dlatego mycie gorących felg może spowodować zbyt szybkie wysychanie roztworu mydła, pozostawiając plamy lub warstwę mydła na felgach.

Myjąc felgi z oponami, należy to robić jedna po drugiej. Opony i felgi są często najbrudniejszymi częściami samochodu i mają równe powierzchnie, które należy umyć - mocnym strumieniem wody należy najpierw spłukać luźny brud, a na końcu mydło. Mycie po jednym kole naraz ułatwia skupienie się na nim i zapewnia, że mydło nie zaschnie na jednym kole podczas mycia innego.

Pamiętajmy, by nie myć samochodu tą samą gąbką, co koła. Unikniemy w ten sposób zadrapaniom lakieru drobinami, które mogą w niej pozostać po myciu kół. Najlepiej jest myć felgi regularnie, bo są one stale narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Pamiętajmy również, że nowe opony i felgi aluminiowe są jak każda cenna inwestycja. Należy je chronić, myć tak często, jak sam samochód i dbać o nie, jak o całe auto.


Komentarze
Re: Felgi aluminiowe – jak o nie dbać?
michał 2009-10-04

Zgadzam się z zamieszczonym artykułem.2 lata temu zakupiłem 15calowe ALUTEC TORNADO felgi do mojego seata, myje je bardzo często, nawet niektórzy gadają mi że myje co kawałek te felgi, woskuje także co jakiś czas.ale felgi teraz są już po trzecim sezonie letnim a są w idealnym stanie, i nie ma nawet drobinków smoły czy innych zabrudzeń. dlatego warto jest myć i zadbać o koła, tym bardziej że zapłaciłem za cały komplet z oponami ok 2000zł.

Re: Felgi aluminiowe – jak o nie dbać?
piotr 2010-02-12

to duzo sie nie wykosztowałeś jak bys kupil bez opon to tak, ale z gumami 2000zł to na allegro mozna kupic używane za wiecej :P

Re: Felgi aluminiowe – jak o nie dbać?
majster 2010-05-03

No i co z tego, że się nie wykosztował? Może to dla niego spora sumka, nie każdego stać na to by wyłożyć tak o 2000zł. Jeżeli to dla nie go dużo, to przynajmniej o nie zadba, nie jak dzieci-lanserzy z bogatych domów, które nie znają wartości pieniądza...

Re: Felgi aluminiowe – jak o nie dbać?
annalatina 2010-08-11

racja.

Re: Felgi aluminiowe – jak o nie dbać?
zbig 2010-05-04

Z własnego doświadczenia mogę polecić specyfik Sonaxa, zawsze dobrze sobie radzi (zwłaszcza ten z linii extreme)

Re: Felgi aluminiowe – jak o nie dbać?
dom 2010-11-25

Umyć felgi - nawet nie zapuszczone, wystarczy dłuższa trasa - roztworem wody i mydła? Życzę szczęścia O.O

Re: Felgi aluminiowe – jak o nie dbać?
mixoir 2015-02-20

Dla mnie wyjątkowo skuteczne są preparaty od K2, a do tego czarna opona: http://k2.com.pl/kosmetyki/felgi-i-opony/product/1829-k2-bold-700-ml i kółka wygląda jak z salonu :)

Dodaj komentarz
profil klienta
Znajdziesz tutaj informacje przydatne podczas zakupów w naszym sklepie. Poznaj bliżej naszą firmę i zobacz dlaczego warto u nas kupić. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i przeczytaj warunki gwarancji.
zasady zakupów
Dowiedz się jak złożyć zamówienie, ile wynoszą koszty przesyłki oraz w jakim terminie otrzymasz zakupione produkty. Zasady zakupów zawierają informacje, które pozwolą Ci bezproblemowo złożyć zamówienie i przeprowadzić transakcję.
poradnik
Poznaj narzędzia pomocne w doborze felg do samochodu i opon. Sprawdź co oznaczają różne skróty i symbole stosowane do oznaczania felg oraz skorzystaj z innowacyjnego kalkulatora ET. Dzięki poradnikowi dopasujesz felgi odpowiednie do Twoich potrzeb.
pozostałe
Na mapie witryny znajdziesz odnośniki do jej najważniejszych działów. Zasady korzystania z serwisu to zapisy dotyczące praw autorskich i dostępu do treści portalu. Możesz również zostać aktywnym członkiem naszej społeczności.
ocena sklepu

Felgi.pl zbiera opinie już od 2009 roku. Klienci cenią w naszym sklepie zwłaszcza: szybką i bezpłatną dostawę, przejrzystość strony internetowej, rzetelną obsługę, bogaty asortyment, atrakcyjne ceny. Pozycję lidera w sprzedaży opon i felg w Polsce mogliśmy osiągnąć również dzięki Państwa opiniom, ponieważ stale zapoznajemy się z recenzjami naszego sklepu i dążymy do realizacji rosnących wymagań klientów.
Dziękujemy za zaufanie i dzielenie się z nami Państwa spostrzeżeniami.

4.8 Bardzo dobry! Zobacz opinie