Ładowanie
Sprawdź status zamówienia
Aby sprawdzić status zamówienia wpisz jego numer oraz w przypadku Klienta indywidualnego nazwisko podane w trakcie składania zamówienia lub w przypadku zamówienia na firmę NIP. Sprawdź
52 341 88 80 
801 11 53 53 
8 - 20 inne dni
 • Poniedziałek 8 - 20
 • Wtorek 8 - 20
 • Środa 8 - 20
 • Czwartek 8 - 20
 • Piątek 8 - 20
 • Sobota 8 - 16
 • Niedziela nieczynna

Dystanse do felg. Czy szerzej oznacza lepiej?

 • 2010-08-19
 • autor: FELGI.PL

Wielokrotnie obserwując tuningowane, sportowe samochody zauważamy, że wydają się one nam szersze niż ich zwykłe, fabryczne wersje. Efekt ten uzyskuje się, zwiększając rozstaw kół za pomocą dystansów. Sylwetka samochodu zyskuje nowe proporcje, pojazd wydaje się bardziej zwarty, agresywny.

Ładna, ciekawa felga w połączeniu z odpowiednio dobranym dystansem to gwarancja wyróżnienia się z tłumu podobnych do siebie aut. Zwiększenie rozstawu kół poprawia też właściwości jezdne.

Zastosowanie dystansów czasem bywa konieczne przy montażu większych hamulców. Pomaga także, gdy zakładamy felgi o zbyt wysokim (głębokim) ET. W obu przypadkach montaż dystansów eliminuje konflikt felg z układem hamulcowym (zaciski, tarcze) oraz elementami zawieszenia pojazdu.

Samochód z seryjnym rozstawem kół i z rozstawem poszerzonym za pomocą dystansów.


Jak dobrać maksymalną grubość dystansu?

Najprostszą a zarazem najbardziej efektywną metodą, jest pomiar odległości pomiędzy krawędzią błotnika a oponą. Da to nam pogląd na maksymalne, bezkolizyjne odsunięcie opony od piasty, a co za tym idzie, maksymalną grubość dystansu.

Należy oczywiście uwzględnić pracę opony oraz nadwozia i nie stosować dystansu dokładnie takiego samego jak szerokość między kołem a błotnikiem.

Pomiar maksymalnej szerokości dystansu.


Wskazówki podczas montażu dystansów.

 • Średnica dystansu musi być dopasowana do średnicy piasty, boczna ścianka piasty i dystansu muszą tworzyć jedną całość. Niedopuszczalne jest powstawanie w tym miejscu wyraźnych „schodków” wynikłych z różnicy średnic.
 • Śruby dystansów przykręcanych do piasty nie mogą wystawać ponad płaszczyznę montażu felgi.
 • Wkręcając dłuższe śruby w piastę, upewnijmy się, iż nie uszkodzą one elementów wewnątrz piasty (np. czujników ABS).
 • Dystans do piasty musi być dopasowany luźno, swobodnie, bez znacznych oporów.

Wskazówki poprawnego montażu dystansów.


Jakich śrub użyć przy montażu dystansów?

Gdy stosujemy dystanse, musimy zadbać o to, by śruby w poprawny sposób umocowały koło do piasty. Według specjalistów warunek taki zostanie spełniony, gdy przynajmniej 10-12 mm gwintu śruby znajdzie się w gnieździe piasty. Gdy śruba nie zostanie wkręcona na zalecaną głębokość, istnieje niebezpieczeństwo zerwania gwintu. Poniżej podajemy zalecane głębokości wkręcenia oraz ilość obrotów dla różnych śrub o różnym skoku gwintu. Pamiętajmy, że opisywana ilość obrotów dotyczy również nakrętek.

 • M12x1.25 = przynajmniej 8 obrotów = około 10 mm gwintu
 • M12x1.50 = przynajmniej 6.5 obrotu = około 10 mm gwintu
 • M12x1.75 = przynajmniej 6.5 obrotu = około 12 mm gwintu
 • M14x1.25 = przynajmniej 9 obrotów = około 12 mm gwintu
 • M14x1.50 = przynajmniej 7.5 obrotu = około 11 mm gwintu

Według specjalistów z firmy H&R w przypadku dystansów przelotowych długość śrub należy dobrać tak, by były one dłuższe od seryjnych o połowę grubości dystansu.

Dobór właściwej długości śrub do dystansów przelotowych.


Dystanse, różne rodzaje - kiedy i jakie stosować?

Biorąc pod uwagę szeroką ofertę dystansów, istnieje możliwość montażu praktycznie w każdym aucie, z uwzględnieniem indywidualnych oczekiwań właściciela samochodu. Poszerzenie samochodu jest możliwe od 5 do 90 milimetrów na stronę. Realizacja tak szerokiego zakresu rozmiarów wymusza stosowanie odmiennej konstrukcji dla każdego rozwiązania.
Postaramy się przybliżyć konstrukcję dystansów, co może ułatwić podjęcie decyzji które rozwiązanie będzie najwłaściwsze dla naszego samochodu.

Typ 1 - dystanse przelotowe bez kołnierza centrującego.

Są to tzw. dystanse przelotowe - nie posiadające pierścienia centrującego. Dzięki małej grubości felga jest centrowana na kołnierzu centrującym piasty. Montaż powinien się odbywać przy użyciu śrub nieco dłuższych niż fabryczne.

Montaż dystansu przelotowego bez kołnierza centrującego.


Typ 2 - dystanse przelotowe z kołnierzem centrującym.

Gdy decydujemy się na poszerzenie powyżej 6mm na stronę powinniśmy skorzystać z dystansu posiadającego pierścień centrujący. Jest on potrzebny, gdyż oryginalny kołnierz centrujący piasty zostaje zasłonięty przez sam dystans. Przy montażu należy bezwzględnie zastosować odpowiednio dłuższe śruby (śruba powinna być dłuższa o połowę grubości dystansu). Niedopuszczalny jest montaż dystansów z wykorzystaniem śrub fabrycznej długości!

Montaż dystansu przelotowego z kołnierzem centrującym.


Typ 3 - dystanse przykręcane do piasty.

Dystanse przykręcane do piasty dają większe możliwości poszerzenia. Produkt dostarczany jest wraz ze śrubami, którymi przykręca się dystans do piasty w miejsce standardowych śrub. Oprócz gniazd na wspomniane śruby, dystans posiada nagwintowane otwory do których przykręca się koło z zastosowaniem fabrycznych śrub.

Montaż dystansu przykręcanego do piasty z gniazdami na fabryczne śruby mocujące felgę.


Niejako rozwinięciem, powyżej omówionego dystansu jest dystans w którym zamiast gwintowanych otworów na śruby zastosowano szpilki (w zestawie) na które nasadza się koło. Zastosowane takiego rozwiązania umożliwia zastosowanie poszerzenia nawet do 90mm.

Montaż dystansu przykręcanego do piasty ze szpilkami mocującymi felgę.


Dystanse zmieniające rozstaw śrub.

Szczególnym przypadkiem powyższych dystansów są dystanse zmieniające rozstaw śrub - zmieniony rozstaw szpilek, umożliwia stosowanie kół o odmiennym od fabrycznego rozstawie śrub. Montaż i konstrukcja niczym nie odbiega od zwykłego dystansu mocowanego do piasty.

Z czego zrobione są dystanse do kół?

Do produkcji omawianych dystansów najczęściej używa się stopu aluminium z magnezem, dodatkowo utwardzając powierzchnię stopu w procesie anodyzacji (powierzchniowej obróbki metali polegającej na elektrolitycznym wytworzeniu cienkiej warstwy tlenku, znacznie podnoszącej twardość i odporność na zarysowania). Użycie stopów lekkich pozwala ponadto zmniejszyć masę dystansu do 70% w porównania do jego stalowego odpowiednika.

Dodaj komentarz
profil klienta
Znajdziesz tutaj informacje przydatne podczas zakupów w naszym sklepie. Poznaj bliżej naszą firmę i zobacz dlaczego warto u nas kupić. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i przeczytaj warunki gwarancji.
zasady zakupów
Dowiedz się jak złożyć zamówienie, ile wynoszą koszty przesyłki oraz w jakim terminie otrzymasz zakupione produkty. Zasady zakupów zawierają informacje, które pozwolą Ci bezproblemowo złożyć zamówienie i przeprowadzić transakcję.
poradnik
Poznaj narzędzia pomocne w doborze felg do samochodu i opon. Sprawdź co oznaczają różne skróty i symbole stosowane do oznaczania felg oraz skorzystaj z innowacyjnego kalkulatora ET. Dzięki poradnikowi dopasujesz felgi odpowiednie do Twoich potrzeb.
pozostałe
Na mapie witryny znajdziesz odnośniki do jej najważniejszych działów. Zasady korzystania z serwisu to zapisy dotyczące praw autorskich i dostępu do treści portalu. Możesz również zostać aktywnym członkiem naszej społeczności.
ocena sklepu

Felgi.pl zbiera opinie już od 2009 roku. Klienci cenią w naszym sklepie zwłaszcza: szybką i bezpłatną dostawę, przejrzystość strony internetowej, rzetelną obsługę, bogaty asortyment, atrakcyjne ceny. Pozycję lidera w sprzedaży opon i felg w Polsce mogliśmy osiągnąć również dzięki Państwa opiniom, ponieważ stale zapoznajemy się z recenzjami naszego sklepu i dążymy do realizacji rosnących wymagań klientów.
Dziękujemy za zaufanie i dzielenie się z nami Państwa spostrzeżeniami.

4.8 Bardzo dobry! Zobacz opinie