Ładowanie
Sprawdź status zamówienia
Aby sprawdzić status zamówienia wpisz jego numer oraz w przypadku Klienta indywidualnego nazwisko podane w trakcie składania zamówienia lub w przypadku zamówienia na firmę NIP. Sprawdź
52 341 88 80 
801 11 53 53 
8 - 16 inne dni
  • Poniedziałek 8 - 20
  • Wtorek 8 - 20
  • Środa 8 - 20
  • Czwartek 8 - 20
  • Piątek 8 - 20
  • Sobota 8 - 16
  • Niedziela nieczynna

Felgi aluminiowe do Mazda


Marka
Model
Typ nadwozia
Generacja
Rok produkcji
Silnik

Wybierz model Mazda

Marka Mazda

Mazda

Mazda to japoński producent samochodów, którego nazwa wzięła się od zdrobnienia nazwiska twórcy oraz imienia japońskiego boga światła i ognia Ahura Mazdy. Początki firmy sięgają 1920 roku. Wówczas to Jyujiro Matsuda założył firmę Toyo Cork Kogyo Co. Ltd., zajmującą się produkcją narzędzi maszynowych do pojazdów i broni dla japońskiej armii. Warto wiedzieć, że nazwa Mazda funkcjonuje dopiero od 1984 roku, a jej logo są rotacyjne silniki Wankla.

Pierwszym pojazdem firmy był Go - trójkołowy dostawczak wprowadzony na rynek w 1931 roku jako odpowiedź na potrzeby armii japońskiej. W latach 40. trwały pracy nad kolejnymi prototypami samochodów, ale seryjna produkcja rozpoczęła się pod koniec lat 50. W 1959 roku na rynku pojawił się pierwszy samochód osobowy Mazdy - R360 Coupe. W 1962 roku do sprzedaży trafił model Carol. Wkrótce potem firma wykupiła prawa do produkcji silników Wankla, które charakteryzują się trójkątnymi tłokami obrotowymi. Zakup ten pozwolił produkować lepsze i mocniejsze samochody, a w efekcie rozpocząć sprzedaż na rynkach Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

W latach 70. firmę dotknął kryzys, a jego efektem było przejęcie części udziałów przez Forda. Jednocześnie na coraz większą skalę były produkowane samochody z silnikiem Wankla. Sporą popularność zdobyły modele RX-7 i Luce. Współpraca z Fordem przyniosła bardzo udane modele 323 i 626, a także MX-6 bazujący na konstrukcji forda Probe.

W latach 80. powstała Mazda MX-5 (znana w Japonii jako Miata). Auto zostało ogłoszone Samochodem Roku 1989 i otworzyło firmie drogę do budowania samochodów GT i wyścigowych. W 1991 roku Mazda 787B wygrała prestiżowy 24-godzinny wyścig Le Mans. Była to jedyna jak dotąd wygrana japońskiego pojazdu w tych zawodach.

Pod koniec lat 90. Mazdę dotknęły kolejne problemy. Trzecia generacja RX-7 była bardzo droga i nie sprzedawała się zbyt dobrze. Cieszący się powodzeniem MX-5 sam nie był w stanie zapewnić firmie odpowiednich dochodów. Kryzys związany był także ze słabą rozpoznawalnością marki, która w ciągu 16 lat trzykrotnie zmieniła logo. Za każdym razem nie było ono oryginalne i mylnie kojarzone z innymi markami. Ostateczny kształt logo Mazdy został zaakceptowany w 1998 roku.

Lepszy okres przyszedł po 2004 roku. Pojawiły się modele 6/Atenza, RX-8, 3/Axela, 2, CX-7 i nowa generacja MX-5. Zdobyły one sporą popularność, a klienci docenili Mazdę za wysoką jakość małą awaryjność i oryginalność.

Mazda w dalszym ciągu współpracuje z Fordem przy produkcji niektórych modeli, np. Mazdy serii B i Forda Rangera.

Najbardziej popularne modele samochodów Mazda to: 121, 2, 3, 323, 5, 6, 626, B-serie, BT-50, CX-5, CX-7, Demio, E2000, MPV, MX-3, MX-5, MX-6, Premacy, RX-7, RX-8, Tribute i Xedos.

profil klienta
Znajdziesz tutaj informacje przydatne podczas zakupów w naszym sklepie. Poznaj bliżej naszą firmę i zobacz dlaczego warto u nas kupić. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i przeczytaj warunki gwarancji.
zasady zakupów
Dowiedz się jak złożyć zamówienie, ile wynoszą koszty przesyłki oraz w jakim terminie otrzymasz zakupione produkty. Zasady zakupów zawierają informacje, które pozwolą Ci bezproblemowo złożyć zamówienie i przeprowadzić transakcję.
poradnik
Poznaj narzędzia pomocne w doborze felg do samochodu i opon. Sprawdź co oznaczają różne skróty i symbole stosowane do oznaczania felg oraz skorzystaj z innowacyjnego kalkulatora ET. Dzięki poradnikowi dopasujesz felgi odpowiednie do Twoich potrzeb.
pozostałe
Na mapie witryny znajdziesz odnośniki do jej najważniejszych działów. Zasady korzystania z serwisu to zapisy dotyczące praw autorskich i dostępu do treści portalu. Możesz również zostać aktywnym członkiem naszej społeczności.